Adobe


Adobe to cegła suszona na słońcu, niewypalana. Sama nazwa pochodzi z języka hiszpańskiego – taki materiał budowlany był powszechnie stosowany na półwyspie Iberyjskim, podobnie jak w wielu krainach o gorącym i suchym klimacie. Adobe produkowana jest z gliny, iłu lub mułu wymieszanego dla wzmocnienia z trawą lub słomą, często siekaną. Taką masę najczęściej formuje się w prostopadłościenną bryłę i suszy na słońcu. Adobe to tani materiał budowlany, jego produkcja w przeciwieństwie do cegły wypalanej nie wymaga opału, pieców, ani szczególnych umiejętności. Proces produkcji cegły suszonej jest prosty i nie zajmuje wiele czasu.

Wadą adobe jest natomiast brak odporności na wilgoć. Nie stanowi to problemu w krajach o suchym klimacie. Cegła suszona na słońcu może być jednak stosowana także w krajach o klimacie umiarkowanym, pod warunkiem, że będzie zabezpieczona przed wodą i odpowiednio konserwowana. Adobe była używana również w Polsce jeszcze w latach 30. XX wieku, zwłaszcza w budynkach o konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem glinianym. Suszoną cegłę tynkowano – taka ściana w niektórych wypadkach może przetrwać nawet setki lat. Ograniczony wpływ na środowisko naturalne, pełna biodegradowalność materiału, niewielki ślad węglowy oraz parametry użytkowe sprawiają, że adobe cieszy się w ostatnich latach pewnym zainteresowaniem architektów działającym pod hasłem zrównoważonego rozwoju.

Zdjęcia: Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Adobe, cegła
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.