Akant

Akant (Acanthus mollis) to roślina występująca w południowej Europy, tropikalnych obszarach Azji i Afryki. Postrzępione, sztywne liście o dekoracyjnym rysunku stały się motywem wykorzystywanym sztuce i architekturze, m.in. w kapitelach kolumny korynckiej. Motyw zdobniczy charakterystyczny dla sztuki greckiej i rzymskiej zyskał popularność w V w.p.n.e. Podboje Aleksandra Wielkiego doprowadzily do spopularyzowania motywu w sztuce bliskowschodniej. Akant jako ornament występował też w dekoracji architektonicznej późniejszych epok - w architekturze bizantyjskiej, romańskiej, popularny był w architekturze renesansowej i barokowej. W renesansie obok motywu liści akantu pojawiały się kwiaty tej rośliny.

Dekoracje akantowe stylizowane były jednak różnorodnie i mogą być pomocne przy datowaniu obiektów architektonicznych czy elementów małej architektury, wyposażenia i architektury wnętrz.

Niekiedy różne formy dekoracji akantowej pozwalają na datowanie z dość dużą dokładnością;
przykładowo motyw określany jako akant "mięsisty" czy "bujny" zyskał w sztuce Europy Zachodniej popularność około 1630 roku, w Europie Środkowej stosowany był na większą skalę od połowy XVII wieku. Charakterystyczną cechą akantu mięsistego jest plastyczne, przestrzenne ukształtowanie liści.
Akant suchy o "wysuszonych", ostro zarysowanych liściach pojawił się w realizacjach około 1700 roku.

Akant płomienisty - akant o wyjątkowo płynnych, ukształtowanych na wzór języków ognia liściach formach stosowany był po roku 1725. To jeden z najczęściej stosowanych ornamentów w sztuce rokokowej.Zdjęcia: David Bjorgen/Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: akant, architektura Grecji, Orange
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.