1 2 3 4 5

Akroterion, naszczytnik

Akroterion to element dekoracyjny wieńczący szczyt i boczne narożniki dachu, występuje także w małej architekturze. Mógł mieć formę palmety, woluty, liści akantu, figury lub grupy figur. Często spotykane motywy to między innymi figura gryfa, naczynie, trójnóg, dysk, postać ludzka. Taki element wspierał się na niewielkiej kamiennej płycie - podstawie (akroter).

Akroterion był elementem stosowanym w architekturze greckiej i rzymskiej, w narożnikach oraz na wierzchołkach świątyń i reprezentacyjnych gmachów publicznych. Niekiedy wieńczył stele grobowe. Akroterion mógł być wykonany z terakoty, kamienia czy brązu, przy czym w najstarszych światyniach wykorzystywane były raczej elementy ceramiczne, pokrywane dodatkowo polichromią. Wczesne akroteriony były więc wykonane z tego samego materiału, co dachówki. Później rzeźbiarze używali często bardziej efektownego, choć trudniejszego w obróbce marmury - jak w efektownej grupie figuralnej, zdobiącej narożniki świątyni Apolla na Delos (420 r. p.n.e).

Pojawia się także w dekoracji architektonicznej późniejszych budynków, nie tylko bezpośrednio nawiązującej do antyku, jak klasycyzm, ale też m.in. w architekturze gotyckiej, art deco. 

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Akroterion, naszczytnik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.