Ambit

Termin ambit, czyli obręb albo obejście używany jest w odniesieniu do architektury sakralnej. W ten sposób nazywane jest przejście będące przedłużeniem naw bocznych, biegnące wokół prezbiterium za ołtarzem głównym. Przejście to może być oddzielone od prezbiterium murem. Może być też częściowo otwarte, gdy pomiędzy prezbiterium a ambitem znajdować się będą arkady.
Ambit był typowy dla średniowiecznej architektury sakralnej, romańskiej i gotyckiej. Ambit mógł być połączony z szeregiem kaplic promienistych, tworzących wieniec po stronie zewnętrznej. Kaplice te były często w średniowieczu miejscem pochówku. W tej rozbudowanej postaci ambit był typowym elementem programu średniowiecznej katedry.

Encyklopedia staropolska Zygmunta Glogera (1900-1903) definiuje ambit następująco: Ambit (z łac. ambitus, okrążenie, obwód i ambire, okrążyć, otoczyć), używana dawniej nazwa krużganku czyli przykrytego korytarza, przylegającego do zewnętrznych ścian budynku i okalającego tenże.
Termin ambit mógł więc określać również krużganek przy domu mieszkalnym.

Przykłady: katedra w Oliwie, królewska katedra na Wawelu w Krakowie

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: ambit
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.