Amfilada

Amfilada – pochodzący z języka francuskiego (enfilade) termin, określający taki układ pomieszczeń, w którym szereg sal połączonych jest wejściami ułożonymi  w jednej linii. Pomieszczenia są przechodnie, zaopatrzone w co najmniej dwa wejścia. Dzięki umieszczeniu otworów drzwiowych na jednej osi powstaje perspektywa widokowa, sięgająca w głąb budynku. Takie rozwiązanie w architekturze wnętrz rozpowszechnione było we Francji; w architekturze renesansowej zyskało popularność w Europie.
Jednym z wczesnych przykładów amfiladowego układu pomieszczeń są stanze watykańskie.
Układ pomieszczeń w amfiladzie odzwierciedla ich rangę. Zazwyczaj sale położone bliżej wejścia były łatwiej dostępne, a w głębi znajdowały się pomieszczenia prywatne, dostępne dla gospodarza i ważniejszych gości. Barokowy ceremoniał regulował wykorzystywanie pomieszczeń, wiążąc np. miejsce przyjęcia gościa z jego rangą. 

Amfilada w architekturze polskiej

W architekturze baroku i klasycyzmu amfiladowy układ wnętrz wykorzystywany był w projektach pałaców i dworów. W XIX i XX stuleciu amfilada była stosowana w projektowaniu miejskich kamienic. Taki układ miały przede wszystkim duże, reprezentacyjne apartamenty zamożnych mieszczan.


Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: AMFILADA, architektura baroku, architektura polska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.