Antykamera

Antykamera, antyszambr – rodzaj formalnego przedpokoju, poprzedzającego reprezentacyjne wnętrze (por. amfilada). Pomieszczenie typowe dla architektury pałacowej, w architekturze wnętrz pałaców, rezydencji, siedzib magnaterii i wyższego duchowieństwa. Antykamera może też poprzedzać pomieszczenie o bardziej prywatnym charakterze, takie jak sypialnia – choć w baroku ceremoniał dworski włączał królewską sypialnię do pomieszczeń oficjalnych, w których przyjmowano gości.

Antykamera poprzedzała zwykle reprezentacyjne pomieszczenie, jej wystrój był  więc często skromniejszy, niż w najważniejszych komnatach. Była często miejscem oczekiwania na audiencję, poczekalnią.

Antykamera to również niewielkie pomieszczenie, salka dla dworzan i służby, powiązana z salą czy pokojem o określonym przeznaczeniu. Mogła służyć jako niewielka sypialnia czy jadalnia dla służby, która pozostawała w pobliżu pana.
Antykamery pojawiły się w XVI stuleciu w wyniku postępującego różnicowania i podziału funkcji pomieszczeń. Stosowane były na większa skalę do XVIII wieku.

Termin pochodzi z łaciny, od słów ante camera, czyli „przed pokojem”.

Przykłady: pałac w Wilanowie (antykamera króla, antykamera królowej), Łazienki Królewskie w Warszawie.

Autor: KZ
Data publikacji: 19.05.2015 13:52
Tagi: architektura barokowa
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.