Anulus

Wąski pierścień otaczający trzon kolumny. Anulus znajduje się w górnej części trzonu kolumny, pod echinusem kapitelu. Ma funkcję dekoracyjną. W architekturze starożytnej Grecji pojawił się wraz z porządkiem doryckim, jest stosowany w kolumnach doryckich i toskańskich.
Anulus mógł być tylko jednym pierścieniem, ale niekiedy stosowano multiplikację i umieszczano kilka kręgów jeden pod drugim. Liczba pierścieni różni się w poszczególnych przykładach; doryckie kolumny ze świątyni Ateny w Paestum mają cztery anulusy, w jedynym zachowanym teatrze w Rzymie, czyli teatrze Marcellusa pierścienie są potrójne, znane są także przykłady z pięcioma kręgami.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Anulus, kolumny
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.