Architektura akadyjska

Imperium akadyjskie to jedno z państw starożytnej Mezpotamii, prawdopodobnie pierwsze imperium w dziejach cywilizacji, istniejące w okresie ok. 2334-2193 p.n.e. Sargon zwany Wielkim, założyciel dynastii akadyjskiej podbił miasta-państwa Sumerów, podporządkowując je centralnej władzy. Po raz pierwszy w historii Mezopotamii władca zdobył tak silną pozycję.
Umożliwiło to odbudowę i rozbudowę wielu sumeryjskich świątyń (na przykład w Nippur), a także budowę nowych. Wznoszono także twierdze i umocnienia wokół miast. Wykopaliska potwierdzają istnienie obszernych pałaców z licznymi salami (Tall al-Asmar).
Nie ma jednak dowodów na zmiany w stylu architektonicznym czy wprowadzenie innowacji technologicznych. Jak się wydaje, Akadyjczycy przejęli rozwiązania typowe dla budownictwa i architektury sumeryjskiej. Budowle kultowe sytuowano na szczycie monumentalnych budowli, zikkuratów. Budynki wznoszono głównie z cegły suszonej na słońcu. Wykorzystywano także niewielkie ilości drewna. Nietrwałe budynki nie zachowały się do czasów współczesnych, pozostały po nich tylko kopce z gliny. Badania archeologiczne przyniosły jednak znaleziska w postaci drobnych wytworów rzemiosła i sztuki, m.in. rzeźbione kamienne stele, odlewy z brązu, wyroby złotnicze.

Powiązane hasła: architektura Grecji starożytnej, architektura Mezopotamii, architektura Rzymu starożytnego,

Autor: KZ
Data publikacji: 26.09.2016 13:20
Tagi: architektura Mezopotamii
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.