Art déco

Art déco to styl w sztuce, przede wszystkim wzornictwie przemysłowym i rzemiośle artystycznym, grafice, architekturze wnętrz, a także architekturze.  Kierunek ten rozwijał się w dwudziestoleciu międzywojennym, zwłaszcza w latach 20. XX wieku.  Za szczytowy moment w rozwoju tego stylu uznawana jest Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa zorganizowana w Paryżu w 1925 roku.
Charakterystyczne dla art déco jest upodobanie do geometrycznych form, luksusowych materiałów (lub ich imitacji), kontrastowych zestawień barwnych, bogatej ornamentyki – zarówno abstrakcyjnej, jak i stylizowanych przedstawień figuralnych.  Na stylistykę art déco wpłynęła współczesna sztuka awangardowa – kubizm, funkcjonalizm i futuryzm ale też eklektycznie czerpane motywy sztuki ludowej i egzotycznej. Projektanci architektury wnętrz sięgali też do wzorów modernizmu, łącząc proste formy z cennymi materiałami i zdobieniami.

Twórcy z epoki art déco, w odróżnieniu od działających wcześniej artystów secesyjnych czy ruchu Arts & Crafts, nie traktowali przemysłu i technologii negatywnie. Obok kosztownych obiektów luksusowego rzemiosła powstawała też tania, masowo produkowana biżuteria, meble czy elementy architektury wnętrz w tej stylistyce.
W stylistyce art déco utrzymane są dekoracje niektórych budynków z dwudziestolecia międzywojennego. Szczególnie efektowne są drapacze chmur, realizowane w USA między innymi przez takich architektów, jak William Van Alen, Ralph Walker czy Raymond Hood.

Art déco w architekturze światowej: drapacz chmur Empire State Building w Nowym Jorku, Chrysler Building, stadion Highbury w Londynie, New India Assurance Building w Bombaju, Manchester Unity Building w Melbourne
Art déco w polskiej architekturze: kościół św. Rocha w Białymstoku, budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej w Krakowie, gmach główny i biblioteka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, , Kancelaria Prezydenta RP w Warszawie, dawny Bank Polski w Gdyni, nagrodzony złotym medalem polski pawilon na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu  

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura, art deco, styl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.