Balloon frame

Baloon frame, konstrukcja balonowa – rodzaj konstrukcji drewnianej, stosowanej w budownictwie od lat 30. XIX wieku. Po raz pierwszy zastosowana prawdopodobnie w USA w 1932 roku przez George’a W. Snowa, nazywana też bywa konstrukcją chicagowską.

Do lat 50. XX wieku był to najpopularniejszy typ konstrukcji drewnianej m.in. w USA, Kanadzie i Skandynawii.  Popularność uzyskała dzięki zastosowaniu słupów o mniejszym niż wcześniej przekroju. Budynki stały się dzięki temu łatwiejsze w budowie i znacznie tańsze, niż w przypadku wcześniej stosowanych rozwiązań. Belki o niewielkim przekroju to łatwiej dostępny materiał niż grube bale, są też lżejsze - oznacza to niższe koszty transportu, mniej pracochłonną budowę, wymagającę niższych kwalifikacji od wykonawców. Ten ostatni czynnik był szczególnie ważny w USA, gdzie w XIX wieku brakowało wykwalifikowanych budowniczych, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu.

Konstrukcja balonowa - technika

Konstrukcja balonowa charakteryzuje się brakiem podziału niektórych ścian na kondygnacje. Ściana nie jest podzielona na parter i piętro, jest całością od podwaliny do górnego oczepu, wspierającego krokwie.
Baloon frame stosowana była w domach, magazynach, ale też np. budynkach sakralnych. Jedną z pierwszych takich brył jest kościół mariacki w Chicago, wybudowany według projektu Augustine Taylora w 1833 roku.


Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura drewniana, architektura XIX wieku, Balloon frame, konstrukcja drewniana
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.