Bęben

Bęben, czyli tambur to w architekturze określenie części budynku, na której znajduje się kopuła, hełm lub latarnia. Bryła bębna zazwyczaj jest symetryczna, może mieć formę walca lub być wieloboczna; budowana na planie koła, owalu, sześcio-  czy ośmioboku.
W ścianach bębna często umieszczano okna, doświetlające np. przestrzeń pod kopułą (por. także latarnia).
W architekturze bizantyjskiej, bęben początkowo nie był stosowany. Kopuła umieszczona była wprost na pendentywach, zaś doświetlające wnętrze okna przebijały samą czaszę.
Bęben jest elementem architektonicznym stosowanym szczególnie często w architekturze wczesnochrześcijańskiej, bizantyjskiej, ale też w architekturze nowożytnej, począwszy od renesansu.
Przykłady zastosowania bębna: bazylika św. Piotra w Rzymie, katedra św. Pawła w Londynie, kaplica Zygmuntowska na Wawelu, kościół św. Aleksandra w Warszawie.

Bęben – kolumna
Terminu „bęben” używa się także jako nazwy cylindrycznego bloku kamienia. Z bębnów budowane są często kolumny (choć kolumny, szczególnie te o mniejszych rozmiarach, mogą być także monolitami).

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura sakralna, Bęben, bryła, kopuła
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.