Beffroi

Beffroi to nazwa wieży strażniczej zamku albo ratusza, typowej dla architektury późnego średniowiecza (por. gotyk) i renesansu. Występowały w różnych krajach, głównie w zachodniej Europie. Szczególnie charakterystyczne były dla architektury Flandrii. To budowle świeckie, wznoszone w zamożnych miastach o silnych wspólnotach kupieckich. Wiele z nich zachowało się do dziś, stając się symbolami miast, jak wieża miejska w Brugii.

Beffroi wznoszono często na planie czworokąta. Bryła najczęściej jest wolnostojąca, może być jednak także związana z głównym budynkiem ratusza. Beffroi można nazwać dzwonnicą; dźwięk dzwonów był sygnałem alarmowym, ostrzegającym mieszkańców miasta przed niebezpieczeństwem, np. pożarem albo zbliżającymi się wojskami. Aby dźwięk był jak najlepiej słyszalny, dzwony umieszczano w pomieszczeniu u szczytu wieży, często otwartym lub osłoniętym lekkimi żaluzjami dla ochrony przed deszczem i śniegiem. Strażnicy dawali także sygnały za pomocą wywieszanych flag.

W Holandii i Belgii miejską reprezentacyjną wieżę miejską nazywano częściej Belfried.
Przykłady: Brugia, Gandawa, Tournai (Belgia); Arras (Francja).

Autor: KZ
Data publikacji: 14.05.2015 11:10
Tagi: architektura gotycka, wieża
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.