Białkowanie

Białkowanie to zabieg polegający na pokryciu ścian mlekiem wapiennym, czyli zawiesiną wapna gaszonego w wodzie. Wapno użyte do przyrządzania zawiesiny powinno mieć drobną strukturę, wapno zalewa się wodą na kilkadziesiąt godzin przed planowanym malowaniem. Mleko wapienne przypomina kolorem i gęstością prawdziwe mleko krowie, albo rzadką śmietanę, stąd jego nazwa. Koloidalną zawiesinę nanosi się pędzlem lub wałkiem na ściany. Białkowanie stosowano tradycyjnie na świeżo położonych tynkach wewnętrznych w budynkach. Tak przygotowana ściana mogła być malowana farbami klejowymi. Białkowania nie stosuje się w przypadku nowszych rodzajów farby, np. farb akrylowych.

Białkowane są również ściany nie wymagające otynkowania, np. w budynkach gospodarczych, na ogrodzeniach, płotach ze względu na niewielki koszt mleka wapiennego. Bielenie budynków gospodarczych miało również w przeszłości znaczenie higieniczne. Alkaiczne związki wapna tworzą środowisko niesprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni, co korzystnie wpływa na zdrowie zwierząt gospodarskich.  

Powiązane hasła: farba klejowa, wapno palone, wapno gaszone,

Autor: KZ
Data publikacji: 1.07.2016 16:05
Tagi: materiały budowlane
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.