Bilans cieplny budynku

Bilans cieplny budynku to relacja między energią cieplną dostarczana do budynku i z niego odprowadzaną, określa ilość energii niezbędnej do utrzymaniu we wnętrzu pożądanej temperatury. Do bilansu energetycznego wlicza się:
- ciepło doprowadzane z zewnątrz, czyli nagrzewnie budynku przez słońce;
- ciepło odprowadzane na zewnątrz, przenikające przez przegrody do powietrza lub gruntu, odprowadzane przy wentylowaniu budynku; - ciepło produkowane wewnątrz obiektu, wypromieniowywane przez ludzi, zwierzęta, maszyny, dostarczane przez systemy grzewcze i sztuczne oświetlenie.

Jeśli straty energii przeważają nad zyskami, budynek musi być dogrzewany dla utrzymania stałej temperatury, natomiast jeśli przeważają zyski, konieczne jest chłodzenie (wentylacja, klimatyzacja).

W klimacie umiarkowanym najczęściej dąży się do ograniczenie strat ciepła poprzez poprawę współczynników przenikania ciepła w odniesieniu do ścian, stropów i okien. W tym celu stosuje się izolacje (np. styropian, wełnę mineralną, wełnę szklaną i inne materiały, sporadycznie także korek, wełnę owczą jak i inne materiały biodegradowalne), albo też zwiększa się grubość przegród.
We współczesnym budownictwie mieszkaniowej i architekturze stosuje się coraz częściej przegrody o wartościach współczynnika ciepła lepszych, niż wymagane przez przepisy. W ostatnich dekadach większym zainteresowaniem cieszą się obiekty wznoszone w standardzie budynku energooszczędnego lub pasywnego.


Powiązane hasła: aerożel, dizolacja, piana poliuretanowa, styropian, wełna mineralna, wełna szklanaArtykuły w Archiramie:
Biurowiec nie musi mieć ogrzewania ani wentylacji>>
Dom pasywny w Korei z fantastyczną bryłą>>

Autor: KZ
Data publikacji: 17.06.2016 10:22
Tagi: dom pasywny
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.