Blacha

Blacha to wyrób hutniczy o grubości mniejszej niż jego szerokość i długość. Blacha dostępna jest w wielu rodzajach, dzielonych według grubości (od folii metalowej o grubości ułamka milimetra, po kilkucentymetrowej grubości blachy stosowane np. w sejfach albo w architekturze militarnej). Blacha może mieć gładką powierzchnię, albo różne tekstury i faktury. Dostępna jest także  blacha formowana – falista, trapezowa, żeberkowa (por. blachodachówka).

Blacha wykorzystywana jest między innymi do pokrywania dachów i elewacji budynków. Popularne rodzaje:
blacha czarna, blacha ocynkowana, ocynowana (głównie do produkcji opakowań), platerowana, blacha ze stali Cor-Ten, miedziana, aluminiowa i inne.
Blacha dostępna jest w postaci arkuszy, albo rolek.

Blacha – historia

Blacha wytwarzana była już w starożytności, zazwyczaj na małą skalę, głównie ze względu na wysoki koszt metali i pracochłonną obróbkę. Pierwotnie blacha wytwarzana była ręcznie, metodą kucia. Wymagało to znacznego nakładu pracy fachowców, ograniczało też wielkość arkusza. Dopiero w epoce nowożytnej (ok. XVI stulecia) zaczęły się rozpowszechniać urządzenia mechaniczne, ułatwiające produkcję blachy.
W architekturze starożytnej Grecji i Rzymu stosowano blachę miedzianą i brązową do pokrywania dachów reprezentacyjnych budowli (świątynia grecka).
W średniowieczu dość często pokrywano dachy blachą ołowianą – ciężką i toksyczną, ale odporną na korozję i łatwą w obróbce (dachy katedr gotyckich).  Od XVII wieku coraz powszechniej zaczęto stosować blachę żelazną, zabezpieczoną ochronną warstwą farby; w Europie Zachodniej zazwyczaj czerwonej (minia), w sakralnej architekturze zaś Rusi zielonej (kopuły cerkwi). Wykorzystywana była do pokrywania czasz kopuł, hełmów wież, lukarn).
Blacha stosowana była także w okuciach okiennych i drzwiowych  (por. ornament okuciowy), a także dla ochrony gzymsów czy balustrad.
Powszechnie wykorzystywana była w rzemiośle artystycznym. Mniejsze znaczenie ma w sztuce,  rzeźbie (plakiety, płaskorzeźby, chryzelefantyna) a także w malarstwie jako podobrazie.      

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: blacha, blacha falista, blacha ocynkowana, Cor-Ten
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.