Blobitektura

Blobitektura – z ang. Blobitecture, neologizm używany w odniesieniu do brył o płynnych, organicznych kształtach, przykładów współczesnej architektury

W tym znaczeniu termin „blob” był używany często już w połowie lat 90. XX wieku, ale po słowo blobitecture po raz pierwszy zanotowane zostało w 2002 roku, w tekście Williama Safire opublikowanym na łamach New York Times Magazine. Jak to często bywa, termin traktowany przez samego krytyka jako obraźliwy (vide: impresjonizm, fowizm i wiele innych –izmów) okazał się na tyle trafny, że stał się częścią języka architektury. Angielskie słowo „blob” oznacza kroplę albo kleks, ale dla miłośników popkultury Blob to tytułowy bohater filmu klasy B z 1958 roku. Obcy przybysz o gigantycznych rozmiarach i bezkształtnym ciele przesuwa się w filmie pomiędzy budynkami, wchłaniając wszystko, co żywe.  

Blobitektura – współczesna architektura przypominająca krople czy pierwotniaki – narodziła się dzięki rozwojowi programów do projektowania wspomaganego komputerowo. Choć podobne, „krągłe” formy projektowano choćby w latach 50. i 60. (Buckminster Fuller, Oscar Niemeyera), nowe oprogramowanie ułatwiło tworzenie skomplikowanych modeli obiektów i projektowanie np. przekrycia skomplikowanych brył.

Choć bloby z lat 90. powstały dzięki włączeniu komputerów do projektowania, samo słowo w potocznym użyciu zaczęło być używane jako słowo-klucz, opisujące wszystkie nowe budynki o niezwykłych formach, łącznie z Muzeum Guggenheima w Bilbao (1997 ) projektu Franka Gehry'ego.

Pierwszą bryłą, którą można uznać za blob, jest zaprojektowany w Holandii przez Larsa Spuybroeka (NOx) i Kasa Oosterhuis Wodny Pawilon/ Water Pavilion (1993-1997), którego powstanie trudno sobie wyobrazić bez komputera.
Inne znane bloby – przykłady blobitektury:

Kunsthaus w Grazu, Austria; projekt Peter Cook, Colin Fournier (2003
Xanadu House; projekt Roy Mason ( 1979)
Allianz Arena Herzog & de Meuron (2005)

Zobacz także:
Galeria Archiramy - 10 najlepszych blobów z całego świata
OVO Wrocław - polski blob
Architektura współczesna jak żywy obiekt

Zdjęcia: Stephan Weinberger / Wikimedia Commons
Data publikacji: 19.05.2014 10:57
Tagi: blob, blobarchitektura, bryła, współczesna architektura
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.