Clerestorium

Ściana z oknami wystawioną ponad dach nawy bocznej, głównie w romańskich lub gotyckich kościołach, zapewniająca światło.

Clerestorium doświetla wnętrze świątyni. Przebita oknami ściana była elementem typowej rzymskiej bazyliki świeckiej; pojawiała się także w podobnie ukształtowanych hellenistycznych pałacach. Bazylika stała się wzorem dla chrześcijańskiej architektury sakralnej.
W architekturze romańskiej bazyliki często były przekrywane drewnianym dachem, z clerestorium poniżej. Clerestorium nie pojawiało się jednak ze względów konstrukcyjnych w tych budowlach, które przekrywane były sklepieniem kolebkowym.
Nowe rozwiązania przyjęte w architekturze gotyckiej umożliwiły budowę kościołów, w których okna zajmowały znacznie większą niż kiedykolwiek wcześniej powierzchnię. Dzięki temu w gotyckich katedrach pojawiły się wielkie witraże.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Clerestorium, gotyk, kościół
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.