Dach czterospadowy

Dach czterospadowy, określany również jako czteropołaciowy albo brogowy (od bróg, rodzaj zabudowania gospodarczego), to rodzaj dachu, charakteryzujący się występowaniem czterech połaci dachowych. Z zasady dwie z nich są podłużne i mają kształt trapezu, zaś dwie pozostałe mają kształt trójkąta. W odróżnieniu od dachu dwuspadowego, w dachu czterospadowym nie występują trójkątne ściany, czyli szczyty.

Niekiedy dachami czterospadowymi nazywa się także dachy o bardziej skomplikowanej bryle, przekrywającymi budynki o wielu skrzydłach, zaopatrzone w ryzality itp. W takim przypadku odrębne części budowli pokrywają odrębne dachy w układzie czterospadowym, przy czym kalenice są na tym samym poziomie.

Zaletą dachu czterospadowego jest stabilność konstrukcji, odporność na silne wiatry i żywioły. Wadą może być natomiast mniejsza przestrzeń pod dachem – trudniej np. urządzić mieszkalne poddasze. W przypadku zagospodarowania dachu potrzebny jest zazwyczaj montaż okien dachowych.  

Dach czterospadowy bywa mylony z podobnym do niego dachem namiotowym. Ten ostatni nie ma kalenicy, zaś wszystkie połacie są trójkątne.

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dach, Dach czterospadowy
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.