Dach dwuspadowy, siodłowy

Dach dwuspadowy, określany także jako dwupołaciowy, szczytowy albo siodłowy, to rodzaj dachu o dwóch połaciach dachowych. Obie płaszczyzny górne dachu łączy kalenica.
Dach dwuspadowy wyróżnia obecność dwóch trójkątnych ścian bocznych, czyli  szczytów. Te pionowe ściany często mają okna.

Jeśli bryła budynku jest bardziej rozbudowana i ma on również skrzydła, dach  dwuspadowy może mieć więcej niż dwie połacie. Każde ze skrzydeł, przybudówek czy innych wysuniętych części budynku jest wówczas przekryty osobnym dachem, z kalenicami na tej samej wysokości.

Dach dwuspadowy może być symetryczny, obie połacie mają taką samą wielkość oraz kąt nachylenia. Spotykane są także dachy niesymetryczne.

Do zalet dachu dwuspadowego należą prostota budowy i łatwość adaptacji poddasza do celów mieszkalnych. Prostota konstrukcji przekłada się na niskie koszty budowy – konstrukcja dachu dwuspadowego może być najtańszym rozwiązaniem i przez to należy do najpopularniejszych.  
Dach dwuspadowy ma tylko dwa skosy ograniczające możliwości aranżacji wnętrza. Dwie pionowe ściany mogą być zaopatrzone w okna, doświetlające poddasze i ułatwiające wentylację. Poddasza mogą być więc wykorzystywane. Niekiedy konstrukcja dachu jest odsłonięta i pełni funkcje dekoracyjne.
Dachy dwuspadowe o znacznym spadku dobrze odprowadzają wodę i śnieg, są więc często stosowane w krajach o wilgotnym i chłodnym klimacie. Brak załamań dachu nie sprzyja zaleganiu liści czy innych zanieczyszczeń.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dach, dach dwuspadowy, siodłowy
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.