1 2 3 4 5

Dach łamany polski

Dach łamany polski – jeden z rodzajów dachu uskokowego łamanego. Dach polski jest czterospadowy. Składa się z dwóch części podzielonych na połacie dachowe o takim samym, albo bardzo podobnym kącie nachylenia, przy czy, poszczególne płaszczyzny oddzielone są niską ścianką. Równoległość połaci dachowych odróżnia dach polski od podobnego, wywodzącego się z Francji dachu mansardowego.
Dach polski stosowany był często od pierwszej połowy XVII wieku. Wykorzystywali go najczęściej budowniczowie szlacheckich dworków i dworów, stosowany był także w karczmach, czasem budynkach użytkowych, a także w architekturze sakralnej, zwłaszcza drewnianej. Najczęściej jako pokrycie dachowe używany jest gont, rzadziej dachówka.  

Jedną z odmian dachu łamanego polskiego jest dach krakowski. W wariancie tym wstawka dzieląca dolną i górną część dachu jest szersza, z okienkami strychowymi. Przestrzeń ta w wielu budynkach traktowana była jako dekoracyjna, zdobiono ją profilowanymi listwami, czasem polichromią. Dach tego typu zobaczyć można np. na Domu Długosza w Krakowie, koło Wawelu.

Dach polski cieszył się zainteresowaniem architektów próbujących utworzyć narodowy styl polski (styl dworkowy, styl swojski).  

Autor: KZ
Data publikacji: 14.01.2015 16:31
Tagi: architektura współczesna, dach
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.