Dachówka Gilardonich


Dachówka Gilardonich – rodzaj dachówki opatentowanej przez braci Josepha i Xaviera Gilardonich z Alzacji w 1841 roku. Ceramiczna dachówka wyróżniała się nową konstrukcją dachówek, przewyższających parametrami użytkowymi i niższą ceną dotychczas stosowane typy, takie jak karpiówka czy mnich-mniszka.

Nowy rodzaj dachówek w Polsce nazywany jest dachówkami zakładkowymi, zaś w innych językach m.in. dachówkami blokującymi czy też zamykanymi (fr. tuile a emboitement, ang. interlocking roofing tile). We współczesnej architekturze i budownictwie to najczęściej używany typ dachówek, zarówno w grupie tradycyjnych pokryć dachowych z materiałów ceramicznych, jak i wśród dachówek cementowych.
Bracia Gilardoni znani są także dzięki założeniu w 1835 roku w Altkirch fabryki, produkującej dachówki metodą przemysłową (tzw. dachówki ciągnione), z glinianej taśmy. Zmechanizowana produkcja była konieczna, gdyż dachówka Gilardonich musiała ściślej niż wcześniejsze typy zachowywać te same wymiary.

zob. dachówka marsylska>>

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dachówka, Dachówka Gilardonich
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.