Damaskinaż, damaszkowanie

Damaskinaż to technika zdobienia wyrobów metalowych, przede wszystkim wykonanych z żelaza, miedzi, brązu, za pomocą inkrustacji metalem w kontrastowym kolorze. W technice damaskinażu do inkrustacji używa się często metali szlachetnych, złota i srebra.

Wykorzystywać można również inne metale i stopy, pod warunkiem, że mają wysoką kowalność. Technika damaskinażu jest pracochłonna; wymaga ukośnego nacięcia metalowego podłoża, a następnie zaklepania metalowego drucika. Uzyskuje się w ten sposób delikatny ornament. Wzór może być wypukły, albo wyszlifowany i wypolerowany do uzyskania gładkiej powierzchni. 

Znane są różne warianty techniki damaskinażu, w tym nabijanie drobnymi kawałkami metalu głęboko naciętej powierzchni. Mniej trwały efekt uzyskuje się przez nacięcie powierzchni gęstą siatką przecinających się linii i osadzenie w tak przygotowanym podłożu kawałków blachy.
Podobnie jak większość technik złotniczych, damaskinaż znana był już w starożytności, ale do nowożytnej Europy trafił za pośrednictwem kultury islamskiej. Z wyrobów zdobionych inkrustacją metalem słynął Damaszek, stąd nazwa techniki.

Damaskinaż używany był najczęściej do dekorowania broni i zbroi, czasem także innych przedmiotów. Współcześnie ta pracochłonna i wymagająca dużych umiejętności technika stosowana jest rzadko, głównie przez złotników i niewielką grupę rzemieślników wytwarzających ręcznie luksusowe przedmioty, zwykle nawiązujące do stylów historycznych.

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Damaskinaż, damaszkowanie
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.