Dymnik

Dymnik, nazywany niekiedy wyglądkiem, to rodzaj niewielkiego okienka, zlokalizowanego w połaci dachowej, albo też trójkątny otwór w szczycie pod kalenicą.  Funkcją dymnika było doświetlenie poddasza i zapewnienie dostępu świeżego powietrza, wentylacja poddasza.

Dymnikiem nazywa się także wystający nad poziom dachu przewód wentylacyjny o przekroju prostokąta. Przed opadami osłonięty jest małym, dwuspadowym daszkiem. Dymnik to także kanał kominowy, służący do odprowadzania dymy z paleniska w budynkach pozbawionych komina (por. kurna chata). Rozwiązanie stosowane w architekturze wernakularnej, chałupach chłopskich.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dymnik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.