Dziedziniec

Dziedziniec to wolna, pozbawiona dachu przestrzeń wydzielona wewnątrz budynku, albo pomiędzy budynkami. Może być zamknięta, to jest otoczona bryłami zabudowy ze wszystkich stron i dostępna tylko z wnętrza budynku. Dziedziniec może być także otwarty, czyli niezabudowany przynajmniej od jednej strony.

W większych obiektach znajdować się może kilka dziedzińców, z najbardziej reprezentacyjnym dziedzińcem głównym, dziedzińcami bocznymi, niekiedy także przeddziedzińcami (avant-cour).

W kolejnych epokach wykształciły się różne typy dziedzińców, charakterystyczne dla architektury świeckiej i sakralnej. To między innymi perystyl w architekturze starożytnej Grecji, atrium, wirydarz, otoczony krużgankami dziedziniec renesansowego pałacu, otwarty dziedziniec honorowy w barokowym układzie entre cour et jardin, podwórze w miejskiej kamienicy i inne.  
Dziedziniec może pełnić różne funkcje, użytkowe i reprezentacyjne. W antycznym domu greckim i rzymskim był centrum życia domowego. W zamkach średniowiecznych – m.in. przestrzenią, w której odbywały się uroczystości. W klasztorze dziedziniec mógł mieścić niewielki wewnętrzny ogród. Obecnie dziedzińce w obiektach użyteczności publicznej służą głównie celom reprezentacyjnym.
Dawne dziedzińce współcześnie są niekiedy przekrywane przeszklonymi dachami, zmieniając się w obszerne, użytkowane przez cały rok pomieszczenia. 
Niewielki dziedziniec o utylitarnym przeznaczeniu to podwórze.

Autor: KZ
Data publikacji: 5.10.2015 11:23
Tagi: dziedziniec
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.