Dziurawka

Cegła dziurawka to powszechnie stosowany rodzaj cegły z wydrążonymi otworami. Typowa produkowana w Polsce dziurawka ma takie same wymiary jak cegła pełna, czyli zwykle 6,5 × 12 x 25 cm. Prostopadłościan przebity jest otworami przelotowymi, przy czym stosowane są różne profile, najczęściej prostokątne, okrągłe albo owalne. Kanały te mogą przebiegać równolegle do dłuższej lub krótszej krawędzi cegły, na tej podstawie oznacza się je jako wozówkowe (W) lub główkowe (G). Najczęściej spotykanym wariantem jest cegła dziurawka z dwoma otworami wzdłuż wozówki. Produkowane są cegły o dwóch lub trzech otworach wzdłuż wozówki i pięciu lub sześciu otworach wzdłuż główki. Łączna objętość pustych przestrzeni kanałów nie może przekraczać 25% objętości cegły. Cegły dziurawki występują w klasach 3,5; 5; 7,5.
Waga cegły dziurawki mieści się w przedziale 2-2,8 kg, jest więc lżejsza od cegły pełnej. Lepsze są też właściwości izolacyjne termiczne i akustyczne, współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,40-0,60 W/mK. Puste przestrzenie sprawiają, że wytrzymałość dziurawki na ściskanie jest mniejsza niż w przypadku cegły licowej. Dziurawka znajduje zastosowanie przy budowie ścian działowych i elementów osłonowych.

Powiązane hasła: adobe, cegła, klinkier, zendrówka.

Autor: KZ
Data publikacji: 28.01.2016 12:44
Tagi: cegła, materiały budowlane
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.