Echinus

Echinus – w architekturze starożytnej Grecji, Rzymu, klasycyzmie, dolna część głowicy kolumny, zwłaszcza doryckiej. Zazwyczaj ma kształt zbliżony do zaokrąglonej poduszki, lekko wygięty. Greckie słowo oznacza dosłownie jeżowca, kolczaste zwierze o okrągłej muszli. Detal architektoniczny podobny jest właśnie do tej muszli.
 
Echinus łączy trzon kolumny z abakusem. Echinus występuje w porządku doryckim i toskańskim, niekiedy ten sam termin określany stosowany jest w odniesieniu do dolnej części głowicy w porządku jońskim.
Proporcje i przekrój tego elementu architektonicznego były różne w poszczególnych realizacjach, zmieniały się wraz z proporcjami samej kolumny.

Echinus wykuwany był z kamiennego bloku, najczęściej z marmuru.


Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Echinus
  • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
    TVrama

    Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

    Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

    • skomentuj
    • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.