Fasada

Fasada to efektowna elewacja, czyli ściana zewnętrzna, lico budynku o szczególnie dużej dekoracyjności. Często monumentalna, spełniająca funkcje reprezentacyjne i wyróżniająca się spośród innych elewacji gmachu. Zazwyczaj jest to elewacja przednia. W budynkach narożnych fasady mogą być dwie lub trzy np. Casa Milà autorstwa stararchitekta Antonio Gaudíego, a w wolno stojących nawet wszystkie np. Willa Rotonda. Fasada może być wyposażona również w dodatkowe elementy architektoniczne np. kolumny. W renesansie fasady często projektowane były według zasad wielkiego porządku, który został opracowany przez Leona Battistę Albertiego. W architekturze współczesnej fasada rozumiana jest nieco inaczej.

Fasada w architekturze współczesnej

Współcześnie, fasada ma podobne znaczenie do elewacji, z tą różnicą, że fasadę najczęściej określa się jako tę część budynku, w której zlokalizowane są drzwi wejściowe. Nowoczesnej fasadę nie cechuje już wybitna dekoracyjność i forma skrajnie różna od pozostałych elewacji. Współcześnie jako fasadę rozumie się również osłonę budynku. Fasada chroni przed działaniem czynników atmosferycznych: deszczu, śniegu i promieniowana słonecznego, a także przed zabrudzeniami.


Powiązane:

Elewacja
Wielki porządek

Willa

Casa Milà
Stararchitekt

Antonio Gaudi

 Data publikacji: 31.10.2014 12:18
Tagi: dekoracje, elewacje, fasada, willa
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.