Forum

Forum – rynek i publiczny plac w miastach starożytnego Rzymu. Plac pierwotnie służył jako miejsce handlu, ze sklepami i straganami w stoach. Równie ważne były jednak dodatkowe funkcje. Jako przestrzeń publiczna, forum służyło jako miejsce spotkań, dyskusji, zgromadzeń (por. agora). Przy placu lokowano publiczne budowle, np. wagę, bazylikę, świątynie. W pobliżu zwykle znajdowały się łaźnie - termy.

Forum było jednym z najważniejszych miejsc w rzymskim mieście. W nowo zakładanych ośrodkach zazwyczaj znajdowało się przy skrzyżowaniu głównych miejskich arterii komunikacyjnych, poprzecznej zwanej decumanus oraz podłużnej zwanej cardo i miało regularny kształt prostokąta. W większych miastach było często więcej, niż jedno forum. We współczesnych włoskich miastach piazza może pełnić podobną funkcję, co forum, ale taka forma współczesnego placu ma inne pochodzenie, a piazza zazwyczaj powstały w średniowieczu.

Wzorcem dla forów w rzymskich miastach było Forum Romanum. W stolicy imperium znajdowały się także tzw. fora cesarskie.   
Forum – przykłady: Forum Romanum w Rzymie (Włochy), fora w Pompejach (Włochy), Méridzie (Hiszpania), Saloniki (Grecja).


Autor: KZ
Zdjęcia: Giuseppe Ninci
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: forum
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.