Frigidarium

Frigidarium to jedno z pomieszczeń starożytnych term, łaźni charakterystycznych dla architektury starożytnego Rzymu. We frigidarium znajdował się zbiornik z chłodną wodą, często w postaci obszernego basenu. Rzymianie korzystający z łaźni wchodzili do poszczególnych pomieszczeń w określonym porządku. Do frigidarium dochodziło się po odwiedzeniu caldarium i tepidarium. Chłodna woda miała zamknąć pory skóry, uspokoić rozgrzane gorącą kąpielą ciało.

W skromnych łaźniach basen z zimną wodą był mały, w reprezentacyjnych termach znacznie większy i nadawał się do pływania. Z reguły basen był kryty, w odróżnieniu od natatoria piscina.
W gorących miesiącach woda mogła być schładzana za pomocą przechowywanego w głębokich piwnicach lodu.
 
Frigidarium zwykle lokowano w północnej części term. Największe frigidaria znajdowały się w stolicy imperium rzymskiego, w reprezentacyjnych termach wznoszonych przez cesarzy. W Termach Karakalli basen z chłodną wodą miał rozmiary ok. 58 x 24 metrów. Oprócz pomieszczeń czworokątnych, wznoszono także frigidaria na planie centralnym, z kolistym zbiornikiem. Taką formę miały w mniejszych łaźniach. Przykładem okrągłego frigidarium jest basen odkryty w Pompejach.  

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: frigidarium, łaźnia rzymska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.