Furtka

Furtka to niewielkie, wąskie przejście w ogrodzeniu, zwykle zamknięte drzwiczkami, z pojedynczym skrzydłem osadzonym na zawiasach. Może sąsiadować z bramą w ogrodzeniu, jako mniejsza jest od tej ostatniej bardziej wygodna dla ruchu pieszego. Furtki wykonywane są obecnie najczęściej z metalu, czasem także z drewna i innych materiałów.

Tym samym terminem określane jest wąskie przejście przez mury obronne, umożliwiające dostęp do wnętrza fortyfikacji czy umocnionego miasta. Furta bramna jest przejściem dla pieszego, natomiast przez bramę mogą przejechać wozy, wchodzić większe grupy ludzi, przez bramę można było tez przepędzić stado zwierząt. Furta była łatwiejsza do obrony od bramy.

W klasztorach dawniej i obecnie furtą nazywano wejście do obiektu, z zasady pilnowane przez wyznaczonego do tego celu zakonnika lub zakonnicę dla ograniczenia niepożądanych kontaktów ze światem zewnętrznym. W zakonach zamkniętych furta służy przede wszystkim do dostarczania zaopatrzenia i korespondencji.

Furtą burtową nazywa się na statkach rodzaj wrót w kadłubie statku, otwieranych w celu załadowania lub rozładunku towarów, albo obsługi pasażerów. W zależności od lokalizacji wyróżniane są różne rodzaje takich furt (dziobowa, rufowa, burtowa).


Powiązane hasła: barbakan, brama, drzwi, gopuram, furta, portyk, propyleje, pylon, wierzeje, wrota

Autor: KZ
Data publikacji: 30.10.2015 16:42
Tagi: budownictwo, ogrodzenia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.