Fusuma

Fusuma w tradycyjnej architekturze japońskiej to rodzaj przesuwnego panelu. Może służyć jako drzwi przesuwne, albo część ściany. Zmiana pozycji panelu umożliwia otwarcie dostępu do dalej położonych pomieszczeń, umożliwiając różne aranżacje wnętrza. W ten sposób ta sama przestrzeń może być zamkniętą sypialnią, albo częścią większej sali. Wielkość pomieszczeń zmienia się w zależności od potrzeb.

Tradycyjnie fusuma ma podobny rozmiar co mata tatami, o wymiarach (długość-szerokość) 2:1. Najczęściej spotykane są panele o szerokości ok. 90 cm i wysokości ok. 180 cm, przy czym w przeszłości, ze względu na niski wzrost ówczesnych Japończyków, panele były mniejsze.  
Panel fusuma zbudowany jest z drewnianej ramy i ażurowego wypełnienia pokrytego kartonem, papierem ryżowym albo tkaniną. Ramy tradycyjnie pokrywano laką, najczęściej w kolorze czarnym. Na polach wewnętrznych umieszczano często malowidła, wzorzyste tkaniny albo złocenia. W ten sposób panele stawały się elementem dekoracyjnym. We współczesnym budownictwie popularne są zarówno ekrany zdobione, jak i bardziej surowe, wykończone monochromatycznym materiałem.

Powiązane hasła: architektura Japonii, ekran shōji, engawa, tori,

Autor: KZ
Data publikacji: 27.10.2016 15:09
Tagi: architektura Japonii
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.