Galeriowiec

Galeriowiec to we współczesnej architekturze popularne określenie typu budynku, w którym na każdej kondygnacji naziemnej znajduje się zewnętrzna galeria. Służy ona jako ciąg komunikacyjny, łączący usytuowane przy niej lokale, najczęściej mieszkania. Drzwi w galerii prowadzą wprost do wnętrza każdego lokalu. Brak zamkniętego korytarza sprawia, że zimą chłodne powietrze wpływa do mieszkania przy otwieraniu drzwi. Z tego powodu galeriowce budowane są najczęściej w krajach o klimacie śródziemnomorskim, choć realizacje tego typu powstawały również w Polsce, a także krajach położonych dalej na północ. Od strony galerii usytuowane są najczęściej pomieszczenia podrzędne, po przeciwnej stronie mieszkania jest zwykle strefa dzienna.
W Hiszpanii czy we Włoszech architekci najczęściej projektują galerie umieszczone od strony południowej, zaś krajach położonych dalej na północ galeria biegnie najczęściej przy elewacji północnej. W krajach śródziemnomorskich południowa ściana jest najbardziej nagrzewana przez słońce, więc ważniejsze pomieszczenia sytuuje się w miarę możliwości daleko od niej, by zapewnić komfortową temperaturę.
Galeriowce mogą mieć nieliczne klatki schodowe (w niektórych przypadkach schody są zewnętrzne), co upraszcza budowę i zmniejsza jej koszt.

Powiązane hasła: apartament, drapacz chmur, korytarzowiec, punktowiec, trzonolinowiec, urbanistyka,

Przykłady: galeriowiec z mezonetami przy ul. H. Kołłątaja we Wrocławiu (1960, projekt: Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Edmund Frąckiewicz, Maria Tawryczewska, Igor Tawryczewski);  trzy budynki przy ul. Powstańsów Śląskich we Wrocławiu (przełom lat 80. i 90. XX wieku),

Autor: KZ
Data publikacji: 10.05.2016 16:48
Tagi: urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.