Gąsior

Gąsior to specjalny rodzaj dachówki, wyróżniający się półokrągłym przekrojem. Element ten jest używany do pokrywania krawędzi dachowych, kalenicy i grzbietów dachu. Gąsiory układane są na szczycie dachu dwuspadowego, w miejscach połączeń połaci dachowych. Mają osłaniać kalenicę, zabezpieczając ją przed opadami. Odpowiedni montaż, uwzględniający np. zachowanie wentylacji i stabilne połączenie – tj. powiązanie gąsiorów z elementami konstrukcyjnymi, a nie tylko łatami – jest ważny dla trwałości dachu.  

Gąsiory mocuje się do łat kalenicowych przy użyciu specjalnych klamer. Współcześnie sprzedawane są gąsiory wraz z odpowiednią klamrą. Przy montażu stabilizuje się je, dokręcając do kalenicy wkrętami.

Gąsiory, podobnie jak dachówki, mogą być wykonane z różnych materiałów. Tradycyjnie były elementami ceramicznymi, z wypalanej gliny. Powszechnie są również używane gąsiory betonowe.

W sprzedaży dostępne są różne formy gąsiorów do konkretnych zastosowań (do rozpoczęcia i zamknięcia kalenicy, kątowy wentylacyjny, do połączeń dachów ze ścianą, wieloboczne gąsiory do łączenia trzech lub czterech kalenic itd.) 

Autor: KZ
Data publikacji: 30.12.2014 12:38
Tagi: dach, dachówka, gąsior
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.