Gazon

Gazon to termin o kilku znaczeniach. Pochodzące z języka francuskiego słowo oznacza dosłownie „trawnik” lub „darń”.
W Polsce majczęściej używane jest jako określenie rodzaju dużego trawnika na dziedzińcu rezydencji. Ma on zwykle geometryczny kształt, najczęściej zbliżony do koła czy owalu, rzadziej prostokątny. Otoczony jest drogą, prowadzącą od bramy do reprezentacyjnego wejścia dworu czy pałacu. Może być centrum układu alejek, prowadzących do ogrodu i parku.

Wiele gazonów ozdobionych jest dodatkową dekoracją w postaci klombów bądź innych form ukształtowanych przez ogrodnika. W przypadku trawników o dużej powierzchni dominanta może być większa – np. drzewo, albo dekoracja rzeźbiarska i architektoniczna (fontanna, rzeźba).
Takie gazony były rozwiązaniem częstym szczególnie w baroku i architekturze klasycyzmu.
 
Gazon to także dużych rozmiarów donica z roślinami dekoracyjnymi, umieszczona w przestrzeni publicznej, albo w otoczeniu domu czy rezydencji. Takie skrzynie wykonywane są np. ze zbrojonego betonu (żelbet), sztucznego kamienia albo innych materiałów. W ostatnich latach popularność zyskały tzw. gazony siatkowe, czyli kosze z metalowej siatki, odpornej na uszkodzenia mechaniczne i wpływ pogody. Można z nich układać ogrodzenia, podstawy siedzisk i innych mebli miejskich, łączyć z donicami. Siatkowy kosz wypełnia się kamieniami. Tak przygotowany gazon jest solidny jak mur, ale nie wymaga fundamentu, może być szybko ustawiony i zdemontowany.   

Autor: KZ
Data publikacji: 7.10.2015 16:12
Tagi: ogród
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.