Gesso

Gesso to grunt malarski, podkład, nadający podłożu malarskiemu odpowiednie właściwości, dzięki czemu właściwa warstwa farby nie oddziela się od podłoża i jest trwała. Gesso może być używane między innymi do przygotowania podobrazia w malarstwie tablicowym, w polichromowanej rzeźbie (np. gotyckiej). Od starożytności stosowane do zdobienia mebli, szczególnie często w XVIII i XIX stuleciu (pastiglia). Gesso o odpowiednio dużej grubości może być rzeźbione, rytowane, formowane w ornamenty, sztancowane. Tak przygotowany podkład bywa następnie złocony lub malowany.

W zależności od zastosowania gesso może mieć różny skład; wśród składników są m.in. gips, kreda, klej, pigmenty. Gesso ma zazwyczaj kolor biały, może być jednak barwione na dowolny kolor. Ma konsystencję śmietany, przy czym wyroby różnych producentów są bardziej lub mniej płynne, różnią się gęstością, zawartością pigmentu, grubością ziarna, a więc także fakturą po wysuszeniu.

Gesso nakłada się tradycyjnie pędzlem, zwykle w przynajmniej dwóch warstwach. W dawnych pracowniach nakładano kolejno warstwy gruntu o różnych właściwościach, poczynając od najbardziej „szorstkiego” podkładu, po najdelikatniejszą warstwę wierzchnią. Poszczególne warstwy nakładano na krzyż, malując na przemian poziomo i pionowo, gotową powierzchnię wygładzano.
Obecnie terminem gesso określane są także grunty akrylowe.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: gesso, zaprawa
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.