Gierowanie

Gierowanie, inaczej krępowanie gzymsu, to wyłamanie części belkowania znajdującej się nad kolumną albo pilastrem.

Termin pochodzi z języka niemieckiego. Stosowany w odniesieniu do obiektów architektury, a także rzemiosła artystycznego, np. nastaw ołtarzowych, mebli, obiektów małej architektury. Występuje w różnych gwarach zawodowych związanych z budownictwem, archaiczny. W stolarstwie artystycznym gierowanie (także gierunek albo kielunek, zależnie od środowiska) może oznaczać różne odmiany profili stosowane np. w ramach, przy czym profile te mogą być esowato wycięte albo uskokowe. Wykonuje się je specjalnie do tego celu przeznaczonymi strugami.

Termin gierowanie może także oznaczać szlifowanie krawędzi płytek ceramicznych, gresu itp. pod wymaganym kątem, np. 45 stopni, dla uzyskania dekoracyjnego efektu (zacięcie płytki).  

To samo określenie pojawia się niekiedy w opisie organów. Oznacza wygięcie piszczałek instrumentu. Zabieg taki stosowany jest np. ze względu na brak miejsca na umieszczenie prostej piszczałki znacznych rozmiarów, a także w niewielkich instrumentach.

Autor: KZ
Data publikacji: 13.05.2015 15:27
Tagi: gierowanie
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.