1 2 3 4 5

Glif

Glif to ścięte ukośnie obramienie, ościeża otworu w ścianie, tj. okna, drzwi czy strzelnicy. Glifowanie stosowane było szczególnie w architekturze dawnej, w budynkach o grubych, murowanych ścianach. W takich budowlach poszerzenie otworu okiennego przez rozglifienie umożliwiało lepsze doświetlenie pomieszczeń przy zachowaniu wytrzymałości ściany. W budowlach militarnych strzelnice zaopatrywano w glify także dla poszerzenia pola ostrzału; strzelec ukryty w budynku miał dzięki temu szersze pole widzenia i możliwość strzału, a sam pozostawał ukryty.
Rozglifienie w otworze wejściowym poszerza przejście, usprawniając komunikację.
W wielu budynkach średniowiecznych i nowożytnych (kościoły, zamki) pola glifów wypełniane były polichromią i służyły jako element zdobniczy. Z dekoracyjnego potencjału takich dobrze doświetlonych pól korzystali także projektanci budowli neogotyckich (por. historyzm).
W szerszym znaczeniu (potocznie) glif to dowolnie ukształtowane płaszczyzny, łączące okno z powierzchnią zabudowy, ze ścianą wewnętrzną lub zewnętrzną, z połacią dachu.

Powiązane hasła: architektura gotycka, fazowanie, portal,

Autor: KZ
Data publikacji: 26.09.2016 14:12
Tagi: architektura gotycka, budowa okna
 • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
  TVrama

  Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

  Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

  • skomentuj
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.