1 2 3 4 5

Gorseciki

Gorseciki – znane także pod wieloma innymi nazwami, jak beczułki, baryłki, szpuleczki, rybki, mozaika terakotowa, tessery, płytki dywanowe, płytki wycinkowe, Kreisausschnittplatten, to rodzaj ceramicznych lub cementowych płytek podłogowych o charakterystycznym kształcie, z dwoma bokami wklęsłymi i dwoma wypukłymi. Forma przypomina nieco damski gorset, stąd popularna nazwa. Gorseciki mają najczęściej niewielkie rozmiary (kilka centymetrów), zwykle są jednobarwne.

Gorseciki stosowane były w wielu krajach Europy. Prawdopodobnie wywodzą się z Holandii. Zobaczyć je można w funkcjonalistycznych budynkach Paryża, Wiednia, Brukseli i innych miast europejskich.
 Szczególną popularność zyskały w latach 20. i 30. XX wieku w architekturze modernistycznej. W dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce wykorzystywano je powszechnie w modernistycznych wnętrzach, w kuchniach, na klatkach schodowych, także tarasach. Układano je w bardzo różnorodne wzory. Niektóre z tych dekoracji zachowały się do dziś. Na początku XXI wieku ponownie pojawiło się zainteresowanie tym rodzajem płytek.


Literatura: „Warszawskie gorseciki zanikające”, Hanna Faryna-Paszkiewicz, Zuzanna Fruba, Wydawnictwo Nisza, 2013
Autor: KZ
Data publikacji: 25.06.2015 13:34
Tagi: architektura modernistyczna, gorseciki
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.