Gotyk płomienisty

Gotyk płomienisty, styl flamboyant, to nurt w architekturze późnego gotyku, charakteryzujący się bogactwem formy, przypominającej kształt płomienia. Nurt ten wykształcił się we Francji po 1350 roku i rozwijał się aż do początków XVI wieku. Termin stosowany jest przede wszystkim w odniesieniu do budynków francuskich, niekiedy także angielskich (por. decorated style). W Anglii odpowiedzią na formy stylu flamboyant było wykształcenie się kolejnej odmiany gotyku, stylu perpendykularnego.
Gotyk płomienisty – cechy
Dla obiektów zaliczanych do nurtu gotyku płomienistego charakterystyczne jest bogactwo dekoracji rzeźbiarskiej, obfitującej w drobne detale. Rozety podzielone są na drobne pola wąskimi, wygiętymi i rozczłonkowanymi liniami. Ostre łuki występują często w wariancie nazywanym oślim grzbietem. Popularnym motywem dekoracyjnym jest rybi pęcherz.

Przykłady realizacji z nurtu gotyku płomienistego z Francji: kościół Saint-Maclou w Rouen, katedra w Moulins, kościół Świętej Trójcy w Vendôme.
Realizacje poza Francją: katedra w Mediolanie, katedra w Sewilli, kościół św. Wawrzyńca w Nurembergu, kościół mariacki w Beverley – uważany za najwcześniejszy przykład tego stylu na Wyspach Brytyjskich (ok. 1330)

Powiązane hasła: gotyk międzynarodowy, gotyk promienisty, suchy akant, maswerk

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: gadżety, gotyk płomienisty
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.