Grisaille

Grisaille, en grisaille, to rodzaj naśladującego rzeźbę malarstwa, stosowanego m.in. w monumentalnych dekoracjach ściennych. Malowidła wykonane w technice en grisaille są monochromatyczne, utrzymane w różnych odcieniach szarości, od tonów bardzo jasnych i bieli po czerń. Wprawny malarz, dobrze operujący światłocieniem i perspektywą może za pomocą tej techniki uzyskać łudzące naśladownictwo płaskorzeźby, reliefów czy sztukaterii. Umożliwiały więc wprowadzenie dekoracji wyglądającej jak rzeźbiarska tam, gdzie prawdziwe rzeźby byłyby zbyt ciężkie czy zbyt drogie.
Obrazy en grisaille powstawały także ze względu na ich autonomiczne wartości i możliwość wykazania kunsztu rysunkowego. Technikę stosowano od starożytności, dużą popularnością cieszyła się w późnym średniowieczu szczególnie w Niderlandach. Malowano tam en grisaille zewnętrzne części nastaw ołtarzowych. Okresem rozkwitu malarstwa monochromatycznego był  XVII wiek (Niderlandy, kraje niemieckie), XVIII (Francja). Takie utrzymane w szarościach malowidła zdobiły wnętrza  w okresie klasycyzmu.
Technika en grisaille jest najbardziej rozpowszechnionym wariantem malarstwa camaïeu, w którym używa się tylko jednego koloru o zróżnicowanym walorze, np. jaśniejszych i ciemniejszych tonów brązowych czy czerwonych.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: grisaille
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.