Gzyms

Gzyms to wysunięta przed lico ściany pozioma listwa. Jej zadaniem jest ochrona ściany przed opadami, deszczem i śniegiem. W wielu realizacjach odgrywa jednak rolę elementu dekoracyjnego, zaznaczając poziome linie na elewacji. Linia gzymsu może być dekoracyjnie opracowana poprzez wprowadzenie dodatkowych podziałów, profilowania, wysunięcia poszczególnych części gzymsu na większa lub mniejszą odległość. Niekiedy gzyms jest też zdobiony dekoracyjnymi elementami architektonicznymi, umieszczonymi powyżej lub poniżej jego poziomu.

Gzyms może być wykonany z różnych materiałów, m.in. z cegły, żelbetu, drewna; jeśli pełni tylko funkcję dekoracyjną i nie jest zbyt rozbudowany, może być też wykonany w tynku

Gzyms w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu był ważnym elementem dekoracyjnym budowli świeckich i sakralnych (por. świątynia grecka), elementem belkowania, usytuowanym powyżej fryzu. Szczególnie dekoracyjne formy przyjmował gzyms w budynkach barokowych.
Oprócz gzymsów wieńczących elewacje, występują również gzymsy cokołowe, a także usytuowane ponad oknami i otworami wejściowymi, także od wewnątrz. Gzyms może być wykorzystany także do poziomego podziału elewacji, np. dla zaakcentowania podziału na poszczególne kondygnacje, np. w  miejskich pałacach włoskich renesansu (Palazzo Strozzi, Florencja).  

Autor: KZ
Zdjęcia: Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: gzyms
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.