Howz

Howz to w architekturze perskiej niewielka sadzawka – basen, usytuwany w centralnej części dziedzińca (sahn). Basen może mieć zarys prostokąta, regularnego ośmioboku, gwiazdy lub inny, zazwyczaj regularny i geometryczny kształt. Howz jest dość płytki, głębokość wody w zbiorniku wynosi zwykle ok. 30 cm. Basen ujęty jest najczęściej w dekoracyjne, niskie obramienie z kamiennych bloków, może też być wykładany ceramicznymi płytkami zdobionymi ornamentem.

Sadzawka spełnia różne funkcje. Zdobi dziedziniec, chłodzi i nawilża powietrze, bywa też używany do kąpieli. Howz znajdujacy się na dziedzińcu meczetu jest miejscem rytualnych ablucji muzułmańskich.

Powiązane hasła: iwan, meczet, medresa, minaret, riwak

Autor: KZ
Data publikacji: 22.02.2016 10:41
Tagi: architektura islamu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.