Huabiao

Huabiao to dekoracyjna kolumna, tradycyjnie stosowana w architekturze chińskiej. Ich wzorcem być może były drewniane słupy-drogowskazy, ustawiane przed mostami i na skrzyżowaniach szlaków. Według chińskiej tradycji drewniane słupy służyły jako miejsce, w którym pozostawiano ogłoszenia i komentarze – na tablicy można było anonimowo napisać słowa krytyki względem rządu.  Stopniowo ta funkcja partycypacyjna stawała się bardziej ograniczona. Za rządów dynastii Han kolumny pełniły już tylko funkcje symboliczną i dekoracyjną, jako znak odpowiedzialności rządzących za poddanych. Kolumny zaczęto wznosić między innymi przed pałacami i grobowcami (por. mauzoleum).  Miejsce drewna zajął kamień, przede wszystkim biały marmur, a dekoracja rzeźbiarska stała się bardziej zróżnicowana i bogatsza.

Typowa kolumna huabiao składa się z czterech elementów.  Najniżej znajduje się czworokątna baza zwana sumeru. Pokrywa ją płaskorzeźbiona dekoracja z motywami kwiatów lotosu, ornamentów, smoków. Na niej wsparty jest trzon kolumny, z dekoracją z motywem smoka lub chmur.  Tuż pod szczytem kolumny umieszczone jest stylizowane wyobrażenie chmury, a całość zwieńczona jest okrągłym kapitelem i rzeźbą mitycznego stworzenia.

Powiązane hasła: architektura Chin, kolumna,

Autor: KZ
Data publikacji: 7.11.2016 16:18
Tagi: architektura chin
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.