Impost, nasadnik

Impost to element konstrukcyjny kolumny, słupa, filara. Ma postać bloku umieszczonego pomiędzy głowicą, a podtrzymywanym elementem architektonicznym, takim jak nasada łuku. Formy nasadnika są różne, od prostej płyty lub prostopadłościennej bryły, po bogato dekorowane elementy o funkcji dekoracyjnej.
Impost stosowany był m.in. w budowlach Mezopotamii (w państwie Achamenidów występował charakterystyczny typ, z przedstawieniem walczących byków, smoków czy innych stworzęń mitologicznych), w architekturze starożytnego Rzymu, a przede wszystkim w Bizancjum. W architekturze bizantyjskiej najczęściej występującym typem był impost o kształcie ostrosłupa rozszerzającego się ku górze i ze ściętym wierzchołkiem od dołu. Ścianki nasadnika pokrywała zwykle dekoracja z motywem plecionki, wici roślinnej (por. ornament), stylizowanymi przedstawieniami figuralnymi.
Impost stosowany był także w architekturze romańskiej, renesansowej, niektórych odłamach historyzmu.

Powiązane hasła: kapitel, porządki architektoniczne

Więcej informacji
Krautheimer R., Early Christian and Byzantine architecture, 1986
Mango C., Byzantinische Architektur, Stuttgart 1975
Stern H., Sztuka bizantyńska, 1975

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Impost, nasadnik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.