Intarsja

Intarsja to technika dekoracyjna polegająca na wykładaniu powierzchni przedmiotów drewnianych innymi gatunkami drewna, czasem podbarwianymi. Intarsja znajduje zastosowanie w zdobieniu mebli, boazerii, drobnych wyrobów rzemiosła artystycznego.

Intarsja – materiały

Dla uzyskania dekoracyjnego efektu rzemieślnicy wykonujący intarsje stosowali różne gatunki drewna o odmiennym kolorze i rysunku słojów. Niekiedy są one podbarwiane, poddawane obróbce termicznej (podpalane), bielone itd. Ze względu na różnorodność gatunków drewna, ebeniści dysponują jednak szeroką paletą kolorów nawet bez tych dodatkowych zabiegów. Do wykonywania intarsji obecnie używane jest przeszło 1000 różnych gatunków.
Kolor czarny uzyskiwany jest m.in. z hebanu i kopanego dębu, biały z jaworu, czerwonobrązowy z wiśni, kremowy z brzozy, fioletowy z amarantu itd.
Na drewnianym podłożu umieszcza się okładzinę używając różnych technik. Kawałki kolorowego drewna mogą być umieszczane w specjalnie wyżłobionych wgłębieniach, możliwe jest także oklejanie powierzchni okładziną, albo wykorzystanie elementów wyciętych z cienkich arkuszy forniru.

Technika intarsji jest stosowana od starożytności. Znali ją rzemieślnicy w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Popularnością cieszyła się we Włoszech i Hiszpanii. Szczególny rozkwit techniki intarsji miał miejsce w renesansie, kiedy wykorzystywaną ją do komponowania scen figuralnych, martwych natur, iluzjonistycznych kompozycji (por. studiolo pałacu w Gubbio, Włochy). Kolejny okres świetności przechodziła w sztuce baroku. Ostatnim stylem chętnie wykorzystującym dekoracyjne walory intarsji było art deco, obecnie technika stosowana jest rzadko, na małą skalę i nie cieszy się większym zainteresowaniem.

W Polsce rzemiosło wykonywania intarsji rozwinęło się szczególnie w Toruniu (XVIII w), Elblągu, Kolbuszowej (meble kolbuszowskie)

Powiązane hasła: fornir, granos de trigo, inkrustacja, markieteria, mozaika, pietra dura

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dekoracje, drewno, Intarsja, meble
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.