Jętka

Jętka, niekiedy nazywana bantem to w konstrukcji dachu nazwa poziomej belki usytuowanej w górnej części wiązara jętkowego. Jętka łączy dwie krokwie, usztywniając konstrukcję i chroniąc ją przed rozsunięciem. Jest elementem ściskanym konstrukcji dachu, rozpiera krokwie do których jest przymocowana.

Jętki mogą być połączone z krokwiami na nakładkę, na jaskółczy ogon – w klasycznych wariantach. Współcześnie w budownictwie stosuje się często prefabrykowane więźby dachowe, w których ukośnie ścięty bok jętki jest dopasowany do powierzchni krokwi, a całość łączą płytki kolczaste albo gwoździowane. Jętka nie może być natomiast połączona z krokwią z boku, skręcona śrubami, gdyż takie połączenie nie jest trwałe.

Dzięki zastosowaniu jętek, a co za tym idzie wzmocnieniu konstrukcji można stosować dłuższe krokwie i budować dachy o większej rozpiętości. W dachach o mniejszej rozpiętości można natomiast zmniejszyć przekrój belek, ograniczając ciężar konstrukcji i jej koszt.
Najwyżej, tuż przy kalenicy osadzone jętki niekiedy nazywane są grzędami.


Powiązane hasła: cieśla, dach, dach krokwiowy, kleszcze, król, murłata, namurnica, oczep, więźba dachowa

Autor: KZ
Data publikacji: 8.03.2016 10:42
Tagi: dach
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.