Kanefora


Kanefora to podpora architektoniczna w postaci figury kobiecej (kariatydy) z koszem na głowie. Motyw dekoracyjny stosowany w architekturze starożytnej Grecji, Rzymu i późniejszych epok (barok, klasycyzm i in). Niekiedy występuje niezależnie, jako dekoracja ogrodu, dziedzińca albo wnętrza budynku. Kanefora to również motyw dekoracyjny w malarstwie i rzemiośle artystycznym.
Wzorem dla rzeźbiarzy były uczestniczki obrzędów świątecznych, procesji ku czci greckich bogów, zwłaszcza panatenajów ateńskich (por. świątynia grecka).  Wybrane dziewczyny, wyróżniające się urodą i nieskazitelną opinią, niosły na czele procesji kosze z przeznaczonymi na ofiarę owocami, nożem ofiarnym i kwiatami zdobiącymi byka ofiarnego. Rola kariatydy była wyróżnieniem.
Rzadziej spotykane są analogiczne przedstawienia męskich postaci (kaneforos).

Powiązane hasła: filar, kariatyda, kolumna

Literatura
David C. Y., A Brief History of the Olympic Games, 2004
Spawforth T., The complete greek temple, 2006

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: kanefora, rzeźba
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.