Kartusz

Kartusz to panel o ozdobnym obramowaniu, stosowany jako motyw dekoracyjny, charakterystyczny dla przede wszystkim dla architektury barokowej. Występuje także w malarstwie monumentalnym, tablicowym, miniaturach, również w ebenistyce, jako motyw dekoracyjny na nagrobkach, epitafiach. Stosowany od wczesnego renesansu, bardzo popularny w architekturze manierystycznej i barokowej.  
Kartusz jest ozdobnym obramowaniem tarczy herbowej, inskrypcji, płaskorzeźby czy malowidła. Rama bywa bardzo bogato zdobiona, z dekoracją ornamentalną, figuralną, puttami albo figurami zwierząt. Pole może mieć różne kształty, począwszy od czworoboku, przez owal, kształt stylizowanego serca, po formy niesymetryczne, popularne zwłaszcza w dekoracjach rokokowych.
Termin „kartusz” jest zaczerpnięty z języka francuskiego (cartouche).

Kartusz egipski

Ten sam termin określa staroegipski hieroglif (por. architektura starożytnego Egiptu) w formie ramki, wewnątrz której wpisane było imię władcy.

Powiązane hasła: ornament okuciowy, ornament zwijany

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura barokowa, kartusz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.