Kastra

Kastra, inaczej skrzynia murarska to duży pojemnik służący do przygotowywania i przechowywania zaprawy murarskiej. Tradycyjne kastry miały kształt prostopadłościanu, z płaskim dnem, bokami i uchwytami wykonanymi z drewna, w przypadku większych kastr niekiedy wzmacniana metalem. Taka skrzynia ustawiana była blisko miejsca pracy murarza. Zaprawę donoszono do niej w wiadrach, po części ze względu na masę skrzyni, po części z powodu niewielkiej wytrzymałości drewnianego pojemnika, zwykle wykonywanego z tanich desek.
Używane współcześnie kasty są najczęściej produkowane przemysłowo. Dostępne są w różnych rozmiarach, najczęściej o pojemności 40-80 litrów. Zwykle mają grube ścianki z tworzywa sztucznego, z szerszym rantem i uchwytami. Oprócz tradycyjnych kast prostokątnych do użytku weszły także wersje o okrągłej podstawie, zwykle stożkowato rozszerzające się ku górze. Takie kastry bryłą przypominają przysadziste, pozbawione pałąka wiadra. Nowy kształt pojawił się wraz z upowszechnieniem mechanicznych mieszadeł, ułatwiających przygotowanie zaprawy (por. beton, cement).

Powiązane hasła: cegła, kielnia, mur,

Autor: KZ
Data publikacji: 3.06.2016 14:36
Tagi: narzędzia budowlane
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.