Keramzytobeton

Keramzytobeton to materiał stosowany w budownictwie; wykonywany jest z betonu w którym zatopione jest kruszywo – keramzyt. Ze względy na niewielką gęstość tego ostatniego, keramzytobeton ma gęstość znacznie niższą od zwykłego betonu. W zależności od zawartości keramzytu, parametr ten może mieścić się w zakresie 700-1 600 kg/m³, a więc być porównywalny z właściwościami betonu komórkowego.

Z keramzytobetonu produkowane są najczęściej bloczki i pustaki, używane do budowy ścian i stropów. Z keramzytu produkowane są elementy systemowe, łączone na pióro i wpust. Do zalet materiału należą dobra izolacyjność termiczna i przepuszczalność pary wodnej. Budynki wznosić można w całości w jednym systemie. Ściany ze względu na szorstką powierzchnię mogą być tynkowane dowolnym rodzajem tynku.
Keramzytobeton ma wysoką odporność ogniową i niewielką nasiąkliwość, jest mrozoodporny, łatwo można go obrabiać mechanicznie.

Z keramzytobetonu  mogą być wykonywane także wielkoformatowe prefabrykaty o długości i wysokości kilku metrów. Takie prefabrykowane płyty ścienne z warstwą izolacyjną i fabrycznie przygotowanymi bruzdami instalacyjnymi umożliwiają szybki montaż budynku na placu budowy.

Powiązane hasła: beton, cement, keramzyt, prefabrykat, wielka płyta

Autor: KZ
Data publikacji: 6.09.2016 16:26
Tagi: beton architektoniczny
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.